Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

30 lat minęło...

Ocena 0/5

Sobotnie przedpołudnie, niebo lekko zachmurzone, ale dziedziniec przed kaplicą pełen słonecznych uśmiechów i radosnych powitań. Zjazd dziewcząt, które 30 lat temu skończyły edukację w naszej szkole - wtedy Technikum Gospodarczym. Dziś już nie dziewczyny w marynarskich kołnierzach, ale piękne, dojrzałe kobiety z uśmiechem pozdrawiające siebie nawzajem i  dość licznie przybyłe na tę okazję siostry i osoby z grona pedagogicznego sprzed lat.

Wracają wspomnienia wspólnie przeżytych chwil – tych pełnych radości, ale i tych trudnych, które teraz wspomina się pogodnie z „mądrym smutkiem”, jakby to nazwał L. Staff, odnajdując w tym – może czasem ze zdumieniem – jakiś sens.

Idziemy do kaplicy, wspólna Msza święta – wszystko przygotowane, modlitwa pełna skupienia i jakiegoś wyczuwalnego pokoju. Potem jeszcze chwila przy sarkofagu św. Urszuli, by się zatrzymać, może wrócić jeszcze myślą do tego, co chciałoby się Jej powierzyć. Bo przecież – jak sama lubiła mówić – „Święty to przyjaciel, brat kochający”.

Przechodzimy do jadalni Jana Pawła II, dziewczyny siadają do stołu i natychmiast sala wypełnia się gwarem rozmów, pytań, wspomnień, śmiechu, czasem jakichś opowieści o zdarzeniach, które każdy z nas zapamiętał nieco inaczej. Nie chce się ruszać z miejsc. Ale pora odwiedzić szkołę, zobaczyć, co się zmieniło, a co jest jak dawniej, czas na wysłuchanie pozdrowień od nieobecnych, słowa s. Cecylii – byłej wicedyrektorki szkoły, kilka zdjęć z przeszłości (kiedy wszyscy byliśmy nieco smuklejsi), kilka słów o obecnej szkole i spacer po szkolnych korytarzach.

Dobrze odwiedzić stare kąty – ale najpiękniejsze to zobaczyć twarze tych dawnych uczennic czy koleżanek, przypomnieć sobie ich głos, sposób mówienia, gesty, zachowanie i zadziwić się, jak piękny i niepowtarzalny jest każdy człowiek, jak głęboko w sercu się zapisują lata szkolne, jak przetrwały szkolne przyjaźnie, a wreszcie jakim zaszczytem i radością dla każdego nauczyciela jest towarzyszyć te kilka lat młodym ludziom w ich drodze do dorosłości. I po latach dowiedzieć się, że ktoś dzięki s. Marii nigdy nie miał problemów z chemii na studiach, albo np. dzięki piszącej te słowa, zaczął czytać mądre książki i coś wreszcie zrozumiał z poezji!

Dziękuję – kochane dziewczyny – za to spotkanie, za tamte lata, za waszą dobroć i wytrwałość, za każde dobro słowo. Bo, jak to powiedziała jedna z Was – te spotkania są właśnie po to, żeby coś do tamtych odległych dni dopowiedzieć, czasem „dziękuję”, a czasem „przepraszam”.

s. Agata Cul

Galeria zdjęć

1000012111 1000012153 IMG_20240622_162347 IMG_20240622_162426 IMG-20240623-WA0004 IMG-20240623-WA0005 IMG-20240623-WA0007 IMG-20240623-WA0012 IMG-20240623-WA0015 IMG-20240623-WA0018 IMG-20240623-WA0020 IMG-20240623-WA0024 IMG-20240623-WA0026 IMG-20240623-WA0027 IMG-20240623-WA0031 IMG-20240623-WA0049 IMG-20240623-WA0050
powrót do kategorii
Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.