Natalia Banaś na Olimpiadzie Geograficznej
Etap okręgowy LI edycji Olimpiady Geograficznej (OG) za nami. Każda olimpiada przedmiotowa to nie lada wydarzenie. Poziom wymagań określa się ogólnie jako daleko wykraczający poza maturalny. I rzeczywiście tym razem nie było inaczej. Ale po kolei.
1. Czerwiec 2024 - Natalia Banaś (IIB) decyduje się spróbować swoich sił w I etapie OG, w czasie wakacji wstępnie przyglądając się jednemu z czterech proponowanych tematów prac.
2. Wrzesień 2024 – Natalia Banaś (IIIB) wybiera temat C: „Uwarunkowania i możliwości rozwoju turystyki na wybranym obszarze” i zabiera się pod okiem nauczyciela za plan pracy, obmyśla metodykę, określa teren badań, przegląda literaturę.
3. Październik 2024 – spotyka się z ciekawymi ludźmi, angażuje rodzinę, penetruje znane sobie i odkrywa nowe miejsca, fotografuje, inspiruje się tymi spotkaniami i obrazami, wreszcie analizuje, wyciąga wnioski i domyka poszczególne rozdziały pracy. Praca o tytule: „Zapomniane perełki gminy Pniewy – o uwarunkowaniach i możliwościach rozwoju turystyki nad Jeziorami Zajączkowskim i Psarskim”, jest gotowa (można się z nią zapoznać tu). Nauczyciel ocenia wysoko, głównie za wnikliwość, ciekawy język, wysoką estetykę (w tym wykonane samodzielnie w programie GIS materiały kartograficzne).
4. Listopad 2024 – pracę drukuje, wysyła do okręgowej komisji, czekając czy wysoki wynik uzyskany od nauczyciela, znajdzie również uznanie u zewnętrznej komisji.
5. Grudzień 2024 – weryfikacja 106 prac nadesłanych z Wielkopolski daje bardzo wysoki 91 punktowy wynik (na 100 punktów możliwych, a przy 75 będących przepustką do kolejnego etapu). Jest wśród 83 uczestników kolejnego etapu.
6. Styczeń i luty 2025 – przygotowuje się do zawodów II etapu, rozwiązując testy poprzednich edycji, czyta podręczniki, atlas, konsultuje z nauczycielem, słowem – wnika w labirynty geografii
7. 8 Lutego 2025 – po feriach zimowych, w części zamienionych na przygotowania do zmagań olimpiady, staje w szranki do naukowej rywalizacji. W 3 podejściach pisemnych uzyskuje 61,5 pkt, co daje jej 35 miejsce (wśród 83 piszących) w Wielkopolsce. O 5 punktów za mało, by myśleć o zmaganiach w kolejnym dniu, tym razem ustnej części. Nauczyciel geografii gratuluje Natalii i rodzicom dobrego wyniku, uważając że to baza na przyszłość. Natalia z zadowoleniem przyjmuje wynik, obiecując ponowny start w kolejnej edycji („zawsze się przyda zdobyta wiedza i doświadczenie na maturze”).
8. Czerwiec 2025 - …
15. Luty 2026 – etap ustny … punktów, w sumie punktów …, …. miejsce i wyjazd na centralny etap Olimpiady Geograficznej (… 100% na maturze z geografii).
Od 8 punktu to oczywiście szczere życzenia od piszącego niniejsze sprawozdanie, życzenia możliwe do spełnienia przy wytężonej i skupionej pracy (oczywiście poza przygotowaniem do matury) przy kolejnych etapach LII Olimpiady Geograficznej 2025/2026. Życzenia dla Natalii i innych uczniów, którzy mogą do tej podróży, mając zapewnienie przewodnika o opiece, szykować się w nowym roku szkolnym.
Krzysztof Puk geograf
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!